RSS
 

KONFERENCJA W PAŁACU PREZYDENCKIM

15 paź

„Aktywność obywatelska – wybory i nie tylko” – to temat konferencji organizowanej w środę w Pałacu Prezydenckim w ramach Forum Debaty Publicznej Samorząd terytorialny dla Polski. 
Celem debaty z udziałem ekspertów, przedstawicieli nauki, mediów, organizacji samorządowych i pozarządowych, rządu i parlamentu było poszukiwanie sposobów i działań, które wpłyną na zwiększenie aktywnego współdziałania obywatelskiego w ich wspólnotach samorządowych, a także na aktywność wyborczą obywateli podczas nadchodzących wyborów samorządowych.
Byli także absolwenci Szkoła Liderów, którzy działają w ramach KSKL. 
http://kskl.eu/

Prezydent Bronisław Komorowski, który wziął udział w debacie, podkreślił, że jednym z wyrazów aktywności obywateli jest frekwencja wyborcza. Niestety w przypadku wyborów samorządowych poziom obecności podczas głosowania jest dość niski i waha się w granicy 50% (u Niemców 70%).
Prezydent zaznaczył, że w Polsce poziom frekwencji wyborczej jest niższy niż w większości krajów, które przeszły podobną drogę do naszej w ramach transformacji ustrojowej lat 90.
- Aktywność obywatelską należy wspierać na poziomie samorządowym, centralnym, a także organizacji pozarządowych – powiedział prezydent. Podkreślił w tym kontekście, że jest otwarty na propozycje mające aktywizować polskie społeczeństwo. Padło również z ust prezydenta kilka propozycji, które można w przyszłości rozważyć. Jedną z nich była możliwość motywowania poprzez konkursy dla samorządów i organizacji, które skutecznie włączyły się w kampanię profrekwencyjną. Idąc dalej ta drogą – tak sobie myślę – że samorząd lokalny mógłby nagrodzić finansowo okręgi głosowania, które wykazały się najwyższą frekwencją. Otóż każdego roku można wydzielić pulę pieniędzy i podczas wyborów zrobić konkurs. Taki dodatkowy budżet partycypacyjny Oczywiście w rachubę wchodzą tylko okręgi jednomandatowe, które wygrawszy 30 – 50 tysięcy (przykładowo) mogłyby dowolnie rozdzielić te środki na inwestycję w swojej okolicy.
Więcej informacji o konferencji tutaj: 
http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/samorzad-terytorialny-dla-polski/aktualnosci/art,44,prezydent-nalezy-wspierac-aktywnosc-obywatelska.html

KLIKNIJ W ZDJĘCIE ABY ZOBACZYĆ GALERIĘ

 
Brak komentarzy

Napisane przez w kategorii Bez kategorii

 

Tags: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

  • RSS
  • Facebook
  • Nasza Klasa